سبک سازی در صنعت ساختمان

 

رویکرد استفاده ازفناوری های نوین درساختمان سازی چند سالی است که مهندسان ومشاوران ساختمان را بر آن داشته تا در ساخت و ساز ها آخرین اصول مهندسی را به کار بگیرند.

دراین میان احداث سازه های سبک، اهمیت ویژه ای دارد و حوادث چند سال اخیر به ویژه وقوع زلزله های مهیب و اثرات مخرب ساخت و سازهای قدیمی ایده روی آوردن به سبک سازی ساختمان را مطرح نموده و این مبحث در حال تبدیل شدن به یک فرهنگ جهانی است. اما در ایران، با وجود قرار داشتن کشور در حوزه چند کمربند زلزله و وقوع زلزله های مخرب اخیر، این موضوع همچنان مورد غفلت قرار گرفته است و ساختمان سازی همچنان به شیوه های سنتی اجرا می شود.

سبک سازی ساختمان از جدید ترین اصول احداث سازه های مسکونی و اداری است.
 از نظر اقتصادی، چون در سیستم های سنتی، دیوارها به عنوان جدا کننده با آجر ساخته می شوند و سپس روی آنها خاک و گچ می شود و پس از آن دیوارها برای لوله های برق و تاسیسات مکانیکی و تخریب های دیگر هزینه های بی مورد صورت می گیرد در حالی که استفاده از مصالح نوین و سبک، هزینه به مراتب کمتری دارد. سبک سازی ساختمان از نظر ایمنی نیز نکات جالب توجهی دارد.

وقتی ساختمانی بر اساس اصول سبک سازی ساختمان و مصالح سبک ساخته می شود در حوادثی نظیر زلزله، کمترین خسارت را می بیند زیرا اثر نیروی زلزله بر مصالح سبک به مراتب کمتر از مصالح سنگین است. در نتیجه خسارات مالی ساختمان و خسارات جانی ساکنان آن به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. علاوه بر آن سبک سازی 40 تا 60 درصد وزن ساختمان را کاهش می دهد و ضمن کاستن از تلفات جانی و مالی در هنگام وقوع حوادث بر سرعت امداد رسانی نیز می افزاید.
همگام با بهره گیری از فناوری های نوین در سازه های مهندسی، روی آوردن به احداث این سازه ها مستلزم رعایت اصولی است . یکی از این اصول سبک سازی سازه هاست اما پیامدهای مثبت این رویکرد چیست ؟ کارشناسان می گویند استفاده از تیر آهن در سایزهای مختلف، بتن مسلح و غیر مسلح ،آجر، سیمان و میل گرد رفته رفته در حال فراموشی است و طراحان مصالح ساختمانی، دانش بهره گیری را از این مصالح با فناوری های نوین در آمیخته و ایده های جدیدی را ارائه داده اند و این ایده ها متناسب با شرایط جدید نیازهای جهانی ارائه شده است . احداث سازه های سبک تا چند دهه پیش یک ایده فانتزی به شمار می رفت اما وقوع حوادث مخرب طبیعی به ویژه زلزله های مخرب در گوشه و کنار جهان این نکته را به مهندسان گوشزد کرد که باید طراحی ها و محاسبات را به سمت و سوی استفاده بهینه از مصالح متناسب با شرایط اقلیمی سوق دهند و به سبک سازی به عنوان مشی جدید مهندسی احداث ساختمان بنگرند. در ایران نیز با توجه به نیاز روز افزون مسکن و فعالیت انبوه سازان، الزاما" باید از این ایده پیروی کرد تا در هزینه ها صرفه جویی و نکات ایمنی بهتر رعایت شود.

. نظير اين تفكرات را مي‌توان در پارتيشن و بتن های سبك، 3D پنل ها، سقف هاي كناف، گچ برگ‌ها و حتي چسب‌هاي كاشي كه جايگزيني مناسب براي ملات سنگين مي‌باشند و غيره... در فضاي داخلي و سازه‌هاي نماي خشك مانند كمپوزيت، سنگ و سراميك خشك در فضاي خارجي همه و همه برآيند تفكر وايده سبك سازي ساختمان است.

يكي از مهمترين اهداف و اصلي ترين هدف دراين ايده، كاهش آمار تخريب‌ها و تلفات ناشي از حوادث قهري طبيعت، مانند سيل و زلزله باشد كه افكار جامعه بشري را به اين سمت (سبك سازي ساختمان) سوق داده است.همچنین از دلایل سرعت بسیار بالای انجام پروژه ها در کشورهای مختلف دنیا وشرکت های معتبر در اقصی نقاط جهان استفاده از این نوع material میباشد.

-       هبلکس

وزن مخصوص هر متر مکعب حدود ۶۰۰ کیلو گرم مقاومت فشاری ۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم کارکردن با بتن سبک (هبلکس) بسیار آسان است . مثلا براحتی می توان آنرا اره نمود یا میخ در آن کوبید و یا جای پریز یا کانال عبور سیم برق و لوله آب را در آن بوجود آورد . علاوه بر این بتن سبک در مقابل آتش بسیار مقاوم است و کلیه شرایط سلامت محیط زیست را دارا می باشد .

با توجه به آئین نامه جدید محاسبه ایمنی ساختمانها در برابر زلزله ، بکارگیری مصالح سبک وزن راه حل مناسب و با صرفه در جهت افزایش ایمنی ساختمان می باشد و بلوکهای بتن سبک (هبلکس) تامین کننده این مزیت فنی است . یک متر مکعب بلوک هبلکس حدود ۶۰۰ کیلوگرم وزن دارد که برابر ۸۶۶ عدد آجر به وزن ۱۷۵۰ کیلوگرم می باشد .

بعبارت دیگر یک عدد بلوک ۲۰*۲۵*۵۰ هبلکس مطابق با ۲۶ عدد آجر است در حالیکه وزن آن برابر وزن ۱۰ عدد آجر بوده و یک کارگر براحتی می تواند آن را حمل نماید و سریعا نیز نصب می گردد . ضمنا ملات مصرفی برابر ۲۵% ملات مورد نیاز برای اجرای همان دیوار با آجر بوده و به درصد سیمان کمتری نیز در ملات نیاز دارد . بعنوان مثال : چنانچه برای اجرای یک دیوار با آجر به یکصد کیلوگرم سیمان نیاز باشد همان دیوار در صورت استفاده از بلوکهای هبکلس ۱۵ کیلوگرم سیمان مصرف می کند .

همچنین بارگیری و حمل بلوکهای هبکلس که در قالبهای ۱۵/۳ متر مکعبی بسته بندی می شوند با استفاده از جرثقیل فکی و تریلی کفی براحتی و اقتصادی تر انجام می گردد .

 

-       فوم بتنی

فوم بتن مصالحی است جدید که برای مصارف مختلف در ساختمان بکار می رود.باید اشاره کرد  خواص فیزیکی منحصر به فرد این محصول ، آن را  بتنی سبک و عایق با مقاومت لازم و کیفیت مطلوب می نماید . این محصول از ترکیب سیمان , ماسه بادی (ماسه نرم ) , آب و فوم ( ماده شیمیائی تولید کننده کف ) تشکیل می شود . ماده کف زا در ضمن اختلاط با آب در دستگاه مخصوص , با سرعت زیادی , حباب های هوا را تولید و تثبیت نموده و کف حاصل که کاملا پایدار می باشد در ضمن اختلاط با ملات سیمان و ماسه بادی در دستگاه مخلوط کن ویژه , خمیری روان تشگیل می دهد که به صورت درجا با در قالب های فلزی یا پلاستیکی قابل استفاده می باشد .لازم به ذکر است این خمیر پس از خشک شدن با توجه به درصد سیمان و ماسه بادی دارای وزن فضایی از 300 الی 1600 کیلو گرم در متر مربع خواهد بود .

گفتنی است ویژگی های عمده فوم بتن را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:
۱- عامل اقتصادی : سبکی وزن با مقاومت مطلوب فوم بتن یا توجه به نوع کاربرد آن , بطور کلی به لحاظ اقتصادی مخارج ساختمان را میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد 

 ۲-  سهولت در حمل و نقل و نصب قطعات پیش ساخته : حمل و نقل قطعات پیش ساخته : حمل و نقل قطعات پیش ساخته با فوم بتن هزینه کمتری را نسبت به قطعات بتنی دربرداشته و نصب قطعات بعلت سبکی آنها . بسیار آسان می باشد

۳-  خواص فوق العاده عایق بودن در مقابل گرما , سرما و صدا : فوم بتن به علت پائین بودن وزن مخصوص آن یک عایق موثر در مقابل گرما , سرما و صداست . ضریب انتقال حرارتی فوم بتن بین65 0/0 تا (435/0 k cal / m2 hc می باشد ( ضریب هدایت حرارتی یتن معمولی بین 3/1 تا 7/1 واحد 

۴-  خصوصیات عالی در مقابل یخ زدگی و فرسایش ناشی از آن و مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و آب : نظر به اینکه فوم بتن در قشرهای سطحی دارای تخلخل فراوان می باشد در نتیجه شکاف های موئین و و درزهای کمتری در سطح ایجاد می شود و اگر  پوشش فوم بتن با ضخامت کافی مورد استفاده قرار گیرد در مقابل خطر نفوذ باران و رطوبت مقاومت مطلوبی خواهد داشت .

۵ - مقاومت فوق العاده در مقابل آتش : مقاومت فوم بتن در مقابل آتش فوق العاده می باشد .

۶-  قابل برش بودن : به دلیل قابل برش بودن با اره نجاری و میخ پذیر بودن آن . کارهای سیم کشی و نصب لوازم برقی و تاسیسات خیلی سریع و به راحتی قابل عمل خواهد بود.

 
شایان ذکر است از کاربرد فوم بتن در ساختمان می توا د به موارد زیر اشاره کرد:
۱-  شیب بندی پشت بام

 ۲-  کف بندی طبقات

 ۳-  بلوک های غیر بار بر سبک

4-   پانل های جدا کننده یکپارچه و نرده های حصاری جهت محوطه و کاربری در موارد خاص

 

 

-       پانل های گچی

این پانل ها را می توان برای تیغه های جداکننده و پارتیشن بندی و همچنین سقف های کاذب استفاده کرد که با توجه به وزن سبک آن گذینه مناسبی برای سبک سازی ساختمان است.

 

ضخامت

وزن

طول

عرض

لبه

9.5

(7.7 Kg/m2)

240 Cm

120 Cm

پخ دار (AK)
و
صاف(VK)

12.5

(10.2 Kg/m2)

250 Cm

15.

(13.1 Kg/m2)

280 Cm

18

(16.0 Kg/m2)

300 Cm

 

- نمای خشک (سنگ وسرامیک)

در راستای این تفکر (سبک سازی وزن ساختمان) در نما جایی که استفاده از ملات در حدود 5 سانتی متر در پشت سنگهای نما به میزان 80 کیلو گرم در هر متر مربع به وزن ساختمان اضافه مینماید!

این رقم یعنی اضافه شدن 8 تن وزن بازای 1000 متر مربع و 80 تن بازای 10000 متر مربع نما !

پرواضح است که با اجرای نمای خشک میتوان سازه سبک تری طراحی نمود ودر آن بخش از ساختمان که هزینه بسیار بالایی را متحمل میکند از آهن و فولاد کمتری استفاده کرد.

اصالتی که سنگ از دیدگاه مهندسان آرشیتکت به نما میدهد ، طراحان را برآن داشت که اتصالات سنگی نما را طراحی کنند .

 

 

-        3Dپانل

3D در ساختمان به عنوان  صفحا ت دیوارهای بار بر وجداکننده و سقف و کف ساختمان به طور دلخواه کاربرد دارد و شبکه مش بيرونی و داخلی صفحات (هر دو طرف) با بتن ريز دانه بتن پاشی می شود، ضخامت بتن در هريک از لايه های طرفين حدود 3 تا 4 سانتی متر می باشد.

 

از مزایای آن می توان به موارد ذیل اشاره داشت:

کاهش وزن آهن و بتن مصرفی به میزان قابل ملاحظه، حذف مرحله گچ و خاک از اجرای ساختمان، افزایش سطح زیر بنای مفید، کاهش زمان اجرا به میزان 50 درصد ، کاهش وزن دیوار جانبی و سقف ، مقاومت در برابر زلزله و فشار باد تا 400 کیلومتر در ساعت، ذخیره انرژی ( گرمایشی / سرمایشی بین 50 تا 80 درصد ) و مقاومت خوب صوتی و رطوبتی ، نصب و اجرای همزمان لوله کشی سرد و گرم ، سیستم گرمایش و سیم کشی برق با نصب دیوارها

 

LSF -  سازه های سبک فلزی

توجه به افزايش روز افزون جمعيت کشور و به تبع آن نياز روز افزون به مسکن مناسب با تعريف امروزي آن از يکطرف و ناکارآمد بودن سيستم هاي سنتي و متداول در توليد انبوه مسکن از طرف ديگر رويکرد به روشهاي صنعتي،ساخت و ساز را به الزامي قطعي بدل کرده است .
براي کشور ما که در معرض زلزله قراردارد توسعه ساختمان هاي سبک به عنوان يک استراتژي بايد مورد توجه قرارگيرد و چون در حال حاضر هيچگونه سيستم سبک قابل اتکايي در کشور رايج نيست انتخاب و توسعه يک سيستم سبک از اهميت زيادي برخوردار است و بايد با دقت انتخاب شود .

مزايا و ويژگيهاي سيستم : lsf
1- مقاومت اجزاء در برابر لرزش و ترک خوردگي دربرابر زلزله
2- استفاده از ديوارهاي خارجي به عنوان عايق حرارتي براي کاهش هدر رفت انرژي
3- ديوار ضد رطوبت و مقاوم در برابر نفوذ آب
4- استفاده از مصالح ساختماني فرآوري شده، کاهش نخاله ها و پرت مصالح در محوطه کارگاه ;
5-  سبکي سازه 40- 60 درصد کمتر از سيستم هاي رايج
6-  افزايش 8 الي 13 درصدي فضاهاي مفيد داخلي در مقايسه با شيوه هاي سنتي
7- راحتي و آزادي عمل در انتخاب انواع تاسيسات مکانيکي (حرارتي و برودتي) و الکتريکي
8-  قابل تفکيک ، انتقال و نصب مجدد در تمامي مناطقق
9- عايق در برابر صدا، گرما و سرما وجلوگيري از اتلاف انرژي
10-  قابليت اجرا در مناطق با رطوبت بسيار بالا به علت گالوانيزه بودن اسکلت
11- قابليت اجراي معماري دلخواه بدون محدويت در ابعادد
فونداسيون:
فونداسيون مورد نياز در روش lsf شبيه ديگر روشهاي مرسوم مي باشد ،با اين تفاوت که به دليل سبکي وزن سازه و مصالح مصرفي در مقايسه با ساختمانهاي سنتي (25 تا 30 کيلوگرم بر متر مربع براي يک يا دو اشکوبه ) نيروهاي جانبي به طرز چشمگير ي کمتر بوده و در نتيحه در اندازه فونداسيون ها تاثير بسزايي دارد.
سازه :
سازه ها در روش lsf بر اساس سازه هاي فلزي نورد سرد مي باشد ، و با استفاده از استاندارد هاي معتبري چون A.I.S.I امريکا محاسبه مي گردد.
سقف طبقات:
بين طبقات در اين روش به صورت کف مرکب اجرا مي گردد.و بام نيز بسته به طرح مي تواند به شکل خرپا هم ساخته شود.

منابع:

                                                                                                               www.meial.com

www.ssgco.ir

khakzad.com

forum.naghsh-negar.ir

شرکت خانه سازان اسکان

 

+ نوشته شده توسط امیر خداداد حسینی در چهارشنبه هشتم تیر ۱۳۹۰ و ساعت 11:2 |